Jaunumi

RB Investments ir Baltijas valstīs viens no lielākajiem uzņēmumiem korporatīvo konsultāciju un finanšu nozarē.

Valdība atliek «Citadele bankas» pārdošanu 26.12.2011

Valdība šodien nolēma vismaz uz deviņiem mēnešiem atlikt AS «Citadele banka» («Citadele») pārdošanu. To šodien žurnālistiem pavēstīja Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Juris Pūce. Šāds ierosinājums saņemts no iepriekš piesaistītā konsultanta «Nomura International plc» («Nomura»).

Kopumā par «Citadeles» pārdošanu uzrunāti vairāk nekā 100 investori. Saņemts arī noteikts skaits piedāvājumu, tomēr pirkšanas piedāvājums nav bijis par tādu cenu, kādu valdība cerēja saņemt. Noprotams, ka cenu ietekmējusi neskaidrība ap turpmāko pasaules finanšu tirgu.

Līdz nākamā gada septembrim Privatizācijas aģentūrai (PA) kopā ar «Nomura» būs jānāk ar attiecīgu ziņojumu par iespējamo bankas pārdošanu.

Banka jāpārdod līdz 2014.gada beigām

Valdības iepriekš atbalstītais «Parex bankas» restrukturizācijas plāns, kurš saskaņots arī ar Eiropas Komisiju, paredz, ka «Citadele» tiek pārdota līdz 2014.gada nogalei.

Kā informēja PA pārstāvis Guntis Kārkliņš, «Nomura» uzskata par lietderīgu pašlaik neturpināt pārdošanas procesu, jo valsts nespētu iegūt maksimāli iespējamo līdzekļu apjomu no šī darījuma.

«Eiropas finanšu situācijas kontekstā investori šobrīd nav gatavi veikt ilgtermiņa ieguldījumus banku sektorā.

Lai arī bankas «Citadele» pārdošanas process tika uzsākts veiksmīgi, negatīvais fons izrādījās pārāk spēcīgs. Vairāki investori apliecināja, ka būtu gatavi atgriezties pie bankas iegādes darījuma, kad būs stabilizējusies situācija,» norādījusi «Nomura».

Kārkliņš klāsta, ka valdība šodien nolēmusi izvērtēt bankas pārdošanas iespējas nākamā gada oktobrī, kad PA un «Nomura» sagatavos izvērtējumu par aktuālo tirgus situāciju un pārdošanas procesa atsākšanu. Attiecīgi tiks veiktas izmaiņas bankas pārdošanas stratēģijā, ko iepriekš bija apstiprinājusi valdība. Ja valdība oktobrī lems pozitīvi par bankas pārdošanas procesa atsākšanu, jau interesi izrādījušie, kā arī citi potenciālie investori tiks uzaicināti iesniegt piedāvājums bankas iegādei. Lēmums par pārdošanas atlikšanu neietekmē bankas «Citadele» darbību, tā turpina strādāt pie restrukturizācijas plāna ieviešanas. Restrukturizācijas plāns paredz, ka valstij ar laiku ir jāatgriež banka privātajā sektorā, bet tajā nav paredzēta piespiedu pārdošana, jo valstij ir jāatgūst maksimāls apjoms ieguldīto līdzekļu.

Valdības lēmums atbilstot sabiedrības interesēm

Kā biznesa portālam «Nozare.lv» norāda «Citadele» valdes priekšsēdētājs Juris Jākobsons, valdības lēmums ir loģisks solis un atbilst sabiedrības interesēm.

«Valdības lēmums pagaidām atlikt valstij piederošo bankas »Citadele« akciju pārdošanu un atgriezties pie šī jautājuma, kad akciju pārdošanai būs labvēlīgāki tirgus apstākļi, ir loģisks solis un atbilst sabiedrības un valsts interesēm. Līdz akcionāru turpmākiem lēmumiem »Citadele« paliks esošo akcionāru - Latvijas valsts un ERAB - rokās un turpinās attīstību tāpat kā to veiksmīgi darījusi līdz šim,» sacīja Jākobsons.

«Sabiedrības un valsts interesēs ir, lai »Citadeles« akcijas tiktu pārdotas par iespējami augstāko cenu. Vienlaikus bankai, tās klientiem un sabiedrībai ir svarīgi, lai banka iegūtu stabilu investoru, kas būtu gatavs ieguldīt ilgtermiņa investīcijas bankas attīstībā. Tāpēc valsts lēmums atgriezties pie jautājuma par investora piesaisti, kad tirgus situācija Eiropā būs labvēlīgāka bankas akciju pārdošanai, ir loģisks,» uzsver Jākobsons.

Viņš norāda, ka bankas akciju pārdošanas procesa apturēšana bankas darbību neietekmēs - «Citadele» turpinās strādāt un attīstīties, apkalpojot gan privātpersonas, gan uzņēmumus un institūcijas, gan arī strādājot kapitāla pārvaldīšanas sektorā, galvenokārt koncentrējoties tieši uz Baltijas valstu tirgu. Tāpat «Citadele» turpinās atmaksāt valstij tās savulaik noguldīto finansējumu.

Daži investori gatavi banku iegādāties pilnībā

Pēc aģentūras LETA rīcībā esošās informācijas, bija tikai daži potenciālie investori, kas bija gatavi iegādāties «Citadele banku» pilnībā. Neviens no tiem, kas reāli pieteicās uz bankas pirkšanu, nebija gatavs iegādāties banku kopumā.

Patlaban 75% mīnus viena bankas «Citadele» akcija pieder Latvijas valstij VAS «Privatizācijas aģentūra» personā, bet 25% un vienas akcijas īpašniece ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB).

http://www.financenet.lv/zinas/404961-valdiba_atliek_citadele_bankas_pardosanu

visas ziņas