Jaunumi

RB Investments ir Baltijas valstīs viens no lielākajiem uzņēmumiem korporatīvo konsultāciju un finanšu nozarē.

Kazahstānas Tirdzniecības misija Latvijā: noslēgti pirmie līgumi 30.06.2016

Kazahstānas pirmā Tirdzniecības misija Baltijas valstīs jau devusi pozitīvus rezultātus. Organizatori ir apkopojuši pirmos lietišķā pasākuma rezultātus: noslēgti daudzmiljonu kontrakti, top jaunas vienošanās, notikušas vairāk nekā 100 lietišķas pārrunas un apmēram desmit tikšanās ar Latvijas valsts varas iestāžu pārstāvjiem.

Kazahstānas Republikas Tirdzniecības misijas organizatori - AS "Nacionālā eksporta un investīciju aģentūra "KAZNEX INVEST"" un Rīgas domes Pilsētas attīstības komiteja (oficiālais partneris - Rietumu banka) ir apkopojuši sākotnējos pasākuma rezultātus.

15.jūnijā Rīgā pirmo reizi visā Latvijas un Kazahstānas divpusējo attiecību vēsturē (kā arī pirmoreiz Baltijas valstīs) notika Kazahstānas Republikas Tirdzniecības un ekonomiskā misija. Pasākuma ietvaros norisinājās biznesa forums "Latvija - Kazahstāna", kontaktu birža un tikšanās ar varas iestāžu pārstāvjiem.

Rīgā no Kazahstānas ieradās reprezentatīva 30 uzņēmēju delegācija. Darbības spektrs ir visai plašs: mašīnbūves, ķīmijas, būvniecības, farmācijas, pārtikas, metalurģijas nozare. Arī Latvijas uzņēmēju interese par misiju bija visai liela: lietišķajā forumā piedalījās 120 Latvijas biznesa pārstāvji.

Misijas ietvaros Kazahstānas pārstāvji - elektrolokomotīvju, noslēdzošās lodveida armatūras, sauso celtniecības maisījumu, finiera, kabeļu un vadu produkcijas, ārstniecības līdzekļu un medicīnisko preparātu, minerālmēslojuma, pārtikas sāls ražotāji veica pirmās pārrunas ar vairāk nekā 100 vairumpirkšanas, izplatīšanas un profila uzņēmumiem Latvijā.

Papildus tam tika organizētas tikšanās Latvijas Veselības ministrijā un Zemkopības ministrijā, kur tika apspriesti jautājumi par Kazahstānas produkcijas reģistrāciju un sertifikāciju. Savukārt, kravas maģistrālās un pasažieru elektriskās lokomotīves, kas tiek montētas Kazahstānas rūpnīcā saskaņā ar uzņēmuma ALSTOM tehnoloģiju, tika prezentētas Latvijas Satiksmes ministrijas un VAS "Latvijas dzelzceļš" vadībai.

Ar pārrunām vien viss nebeidzās: misijas ietvaros tika parakstīti pirmie līgumi.

"Mums līdzdalība šajā pasākumā nozīmē potenciālu eksporta iespēju uz Eiropu," stāsta sāls ražošanas uzņēmuma komercdirektora vietnieks Jevgeņijs Koroļs. "Mūsu uzņēmums veiksmīgi eksportē uz Krievijas tirgu, šobrīd risinām pārrunas par iziešanu Latvijas tirgū, ir panāktas vienošanās, kas paredz piegādāt pārtikas sāli 72 vagonu apjomā gadā par aptuveni 3,2 miljoniem eiro".

"Latvijas tirgū mūsu produkcija ir konkurētspējīga un pieprasīta, tostarp "premium" segmentā," stāsta sauso celtniecības maisījumu ražotājfirmas direktors Almazbeks Taštanalijevs. "Šobrīd gatavojam izmēģinājuma partiju, pēc tam caur Latviju plānojam paplašināties citās Baltijas valstīs, piegādāt caur Latviju Āfrikai 48 vagonus gadā 1,5 miljonu eiro vērtībā."

Kazahstānas uzņēmumi, kas ražo ārstniecības līdzekļus un medicīnas preparātus, brauciena rezultātā varēs gatavoties ŃÅ (EC Certificate of ńonformity) un Eiropas GMP sertifikāta saņemšanai. Mēģeņu un asins noņemšanas piederumu ražošanas uzņēmums jau pēc 8-9 mēnešiem sagaida CE sertifikāta saņemšanu un pēc tam varēs piegādāt savu produkciju Latvijai un ES.

Viedokļi

Kazahstānas Republikas vēstnieks Latvijā un Lietuvā Bauržans Muhamedžanovs:

- Tirdzniecības misija parādīja, ka mēs dodamies pareizā virzienā. Šobrīd Latvijai un Kazahstānai nav nekādu problēmu politiskajos jautājumos, mēs turpinām stiprināt lietišķo sadarbību, un misija kalpo par pierādījumu šim faktam. Tā ir iegājies, ka Kazahstāna kļuvusi par Latvijas lielāko tirdzniecības partneri Centrālāzijā. Kazahstānas ārējās tirdzniecības apjoms ar Latviju 2015. gadā bija 161,2 milj. dolāru, no tiem Kazahstānas eksports uz Latviju - 121,1 milj. dolāru. Tomēr mēs saskatām ekonomisko attiecību uzlabošanas perspektīvas, un šobrīd ir svarīgi, lai savu vārdu teiktu mūsu valstu uzņēmēji - viņiem ir radīti visi apstākļi. Tāpēc Kazahstānas Tirdzniecības misijas sarīkošana ir svarīgs posms mūsu ekonomiskajā sadarbībā. Ir svarīgi, lai Rīgā parādītos reāls bizness, kuru interesē nevis vārdi, bet gan konkrēts rezultāts. Un mēs to varam tikai apsveikt.

Neapšaubāmi, mēs saskatām ļoti labas ekonomiskās sadarbības perspektīvas. Mums vajadzētu daudz sasniegt loģistikas un tranzīta sfērā, it īpaši ņemot vērā programmu "Jaunais Zīda ceļš". Atsevišķi iespējams runāt par kopuzņēmumu dibināšanu "zaļo" tehnoloģiju ieviešanas jomā, kurā Latvija ir guvusi panākumus. Tajā pašā laikā esam gatavi papildināt savu tirgu ar kvalitatīviem un ekoloģiski tīriem Latvijā ražotiem pārtikas produktiem. No savas puses Kazahstāna gatava piegādāt ne tikai enerģijas nesējus vai dabas resursus, bet arī kvalitatīvas mašīnbūves, celtniecības, medicīnas nozares preces.

Domāju, ka izstāde "Expo - 2017", kas notiks Astanā arī ar Latvijas līdzdalību, ļaus mūsu attiecībām nonākt jaunā līmenī.

AS "Nacionālā eksporta un investīciju aģentūra "KAZNEX INVEST"" valdes priekšsēdētāja vietnieks Meiržans Maikenovs:

- Mūs ļoti patīkami pārsteidza augstais lietišķās kultūras līmenis Latvijā: jūsu uzņēmēji ir īsti profesionāļi savā darbā. Mēs ieraudzījām, ka Rīga ir stratēģisks Ziemeļeiropas centrs, tāpēc daudzi Kazahstānas uzņēmēji jau šodien spriež par iespēju izmantot Latviju par starta laukumu Baltijas valstīs un Skandināvijā.

No savas puses mēs vēlētos parādīt, ko ir sasniegusi mūsdienu Kazahstāna: pēdējā laikā pie mums ir nodibinātas daudzas zinātniski ievirzītas un tehnoloģiskas ražotnes. Produkcija ar apzīmējumu "Made in Kazakhstan" droši jūtas Eiropas tirgos, un mēs gatavojamies paplašināt tās klātbūtni Eiropas Savienības valstīs.

Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas vadītājs Maksims Tolstojs:

- Rīgai ir liels gods pirmajai Baltijas valstīs uzņemt Kazahstānas Tirdzniecības misiju. Mūsu Kazahstānas partneriem esam interesanti ne tikai ar savu unikālo atrašanās vietu, bet arī ar daudzām priekšrocībām. Pirmkārt, mums nav valodas barjeras. Otrkārt, mūsu infrastruktūra, tostarp tāds unikāls objekts kā Rīgas brīvosta, sniedz jo daudzas biznesa attīstības iespējas. Rīga mērķtiecīgi cenšas kļūt par Ziemeļeiropas centru, un šī iemesla dēļ Kazahstāna aizvien biežāk izvēlas mūs. Tirdzniecības misijas kuluāros mēs pat sākām spriest par Kazahstānas Lietišķās sadarbības centra atklāšanu Rīgā.

Rietumu bankas valdes loceklis Renāts Lokomets:

- Kazahstāna vēsturiski ir bijusi svarīgs ekonomisks partneris Latvijai.

Galvenie mūsu sadarbības virzītājspēki ir loģistika, ostu un tranzīta infrastruktūras attīstība, eksporta un importa plūsmu pieaugums.

Mēs redzam, ka šodien Kazahstāna turpina aktīvi attīstīties, pat neskatoties uz sarežģīto ekonomisko situāciju reģionā. Tāpēc kā banka, kas plaši sadarbojas ar starptautisko biznesu, mēs pozitīvi vērtējam to uzņēmumu perspektīvas, kuri darbojas Kazahstānā. Ir skaidri redzama arī atbildes interese: Kazahstānas investori ir gatavi ieguldīt biznesa attīstībā Latvijas teritorijā, kas tradicionāli ir bijis ērts starta laukums iziešanai Eiropas tirgū.

Atzīmēšu, ka augošā interese par savstarpējo sadarbību bija manāma jau pērn jūnijā Rīgā ar mūsu atbalstu sarīkotajā starptautiskajā biznesa forumā "Latvija - Kazahstāna". Arī šī tikšanās ir vēlreiz pierādījusi, ka visas ieinteresētās puses turpina veidot "Jauno Zīda ceļu" - mūsdienīgu transporta maršrutu, kas savienos Tālos Austrumus, Ķīnu un Eiropu, tostarp virzoties cauri Kazahstānai un Latvijai.

www.latviesi.com

visas ziņas